Plamy na plecach są zwykle objawem chorób dermatologicznych. Ze względu na lokalizację trudno je dostrzec, dopóki nie dają innych objawów. Zauważone- powinny być niezwłocznie skonsultowane u specjalisty. To on ocenia, czy plamy na plecach są skutkiem niegroźnej alergii czy poważniejszych w skutkach dolegliwości. Czego objawem mogą być plamy na plecach? Dowiesz się z tego artykułu.
Plamy na plecach – najważniejsze informacje | |
Kolor | uwarunkowany przez chorobę |
Wysokość | na równi ze skórą |
Granice | wyraźnie oddzielone od skóry |
Dodatkowe parametry | mogą swędzieć, piec, czasami pokryte włoskami |
Plamy na plecach, czyli co świadczy o chorobie
Plamy na plecach są niejednorodne. Specjaliści uznają za plamę zmianę, która znajduje się na tej samej wysokości, co skóra. Może występować pojedynczo, ale również w większych skupiskach. Kolory są bardzo różne: od jasnych, poprzez czerwone czy brązowe.
Sprawdź, czym mogą być czerwone plamy na ciele.
Plamy na plecach jako objaw chorób
Plamy na plecach mogą zwiastować konkretną chorobę.
Do najczęstszych należą:
- ostuda, inaczej melanodermia. Plamy mają kolor brązowy, ułożone są zwykle symetrycznie. Najczęściej występują u kobiet w wieku prokreacyjnym, a za czynniki ryzyka uznaje się nadmierną ekspozycję słoneczną i zaburzenia hormonalne,
- znamię Beckera. Plamy pojawiają się przed narodzeniem albo we wczesnym dzieciństwie. Zmiany mają kolor brunatny, a oprócz pleców występują również na barkach i szyi. Kształt jest nieregularny, w dotyku jest szorstkie. Na jego szczycie znajduje się włoski, które są dla zmiany bardzo wyróżniające,
- hipopigmentacja. Zjawisko spowodowane jest przez opalanie. Plamy są blade. Pojawiają się nie tylko na plecach, ale również w innych częściach ciała. Przyczyną tego jest jest promieniowanie UV, zarówno naturalne, jak i znajdujące się w lampach używanych w solarium. Hipopigmentacja to rodzaj zaburzenia barwnikowego skóry. Ciągłe narażanie istniejących już zmian na ekspozycję słoneczną może spowodować, że towarzyszyć im będzie rumień,
- łupież pstry. Plamy mają kolor czerwony lub brunatny. Po pewnym czasie swędzą i pieką, a ich drapanie może wywoływać stany zapalne. To choroba zakaźna, a rozdrapywanie ran może ułatwiać zarażanie.
„Aby podjąć decyzję o odpowiednim i skutecznym leczeniu, konieczna jest diagnoza dermatologiczna” – mówi Karolina Formela, kosmetolog
Nieleczone zmiany stają się coraz bardziej dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zmiany pojawiają się najczęściej w górnych partiach ciała: na ramionach, plecach oraz klatce piersiowej. Za ich powstawanie odpowiadają grzyby, które początkowo kolonizują się pojedynczo, a później w większych skupiskach. Nie można ich opalić, przez są bardzo widoczne w czasie lata. Dzieje się tak, ponieważ grzyby hamują syntezę melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry.
Plamy na plecach - prawidłowa diagnoza kluczem do sukcesu
Tylko profesjonalna diagnoza przeprowadzona przez lekarza dermatologa może ocenić, czym spowodowane są plamy na plecach. Czasami wynikają z poparzeń słonecznych, innym razem jako reakcja na antygeny. W skrajnych przypadkach jest oznaką poważnej choroby. Tylko wizyta u specjalisty może wykluczyć chorobę lub ją potwierdzić. W takiej sytuacji można też podjąć właściwe leczenie, które przyniesie zniwelowanie zmian na plecach.
FAQ
1. Czy plamy na plecach mogą samoistnie znikną?
W niektórych przypadkach zmiany na plecach spowodowane są przez alergie. W tej sytuacji ustąpienie czynnika ją wywołującego powoduje, że plamy również zanikają. W innych przypadkach konieczne jest leczenie. Tak dzieje się z łupieżem pstrym, kiedy objawy zanikają po stosowaniu dermokosmetyków.
2. Czy plamy na plecach wymagają wizyty u specjalisty?
Plamy na plecach pojawiające się nagle lub utrzymujące się przez dłuższy czas wymagają konsultacji. Lekarz przeprowadzi diagnozę i wskaże skuteczny sposób leczenia. W przypadku łupieżu pstrego wystarczy pielęgnacja dermokosmetykami.
3. Czy plamy na plecach są trudne do zaobserwowania?
Ze względu na specyfikę występowania – tak. Kiedy dają dodatkowe objawy: swędzą, pieką, łatwiej je dostrzec. Takie objawy towarzyszą zwykle łupieżowi pstremu, na który działa najlepiej pielęgnacja naturalnymi dermokosmetykami.
Bibliografia
- Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
- Gupta A.K., Bluhm R., Summerbell R., Pityriasis versicolor, 2002