Plamy na plecach – co oznaczają?

Plamy na plecach są zwykle objawem chorób dermatologicznych. Ze względu na lokalizację trudno je dostrzec, dopóki nie dają innych objawów. Zauważone- powinny być niezwłocznie skonsultowane u specjalisty. To on ocenia, czy plamy na plecach są skutkiem niegroźnej alergii czy poważniejszych w skutkach dolegliwości. Czego objawem mogą być plamy na plecach? Dowiesz się z tego artykułu.

Plamy na plecach – najważniejsze informacje
Kolor uwarunkowany przez chorobę
Wysokość na równi ze skórą
Granice wyraźnie oddzielone od skóry
Dodatkowe parametry mogą swędzieć, piec, czasami pokryte włoskami

Plamy na plecach, czyli co świadczy o chorobie

Plamy na plecach są niejednorodne. Specjaliści uznają za plamę zmianę, która znajduje się na tej samej wysokości, co skóra. Może występować pojedynczo, ale również w większych skupiskach. Kolory są bardzo różne: od jasnych, poprzez czerwone czy brązowe.

Sprawdź, czym mogą być czerwone plamy na ciele.

Plamy na plecach jako objaw chorób

Plamy na plecach mogą zwiastować konkretną chorobę.

Do najczęstszych należą:

  • ostuda, inaczej melanodermia. Plamy mają kolor brązowy, ułożone są zwykle symetrycznie. Najczęściej występują u kobiet w wieku prokreacyjnym, a za czynniki ryzyka uznaje się nadmierną ekspozycję słoneczną i zaburzenia hormonalne,
  • znamię Beckera. Plamy pojawiają się przed narodzeniem albo we wczesnym dzieciństwie. Zmiany mają kolor brunatny, a oprócz pleców występują również na barkach i szyi. Kształt jest nieregularny, w dotyku jest szorstkie. Na jego szczycie znajduje się włoski, które są dla zmiany bardzo wyróżniające,
  • hipopigmentacja. Zjawisko spowodowane jest przez opalanie. Plamy są blade. Pojawiają się nie tylko na plecach, ale również w innych częściach ciała. Przyczyną tego jest jest promieniowanie UV, zarówno naturalne, jak i znajdujące się w lampach używanych w solarium. Hipopigmentacja to rodzaj zaburzenia barwnikowego skóry. Ciągłe narażanie istniejących już zmian na ekspozycję słoneczną może spowodować, że towarzyszyć im będzie rumień,
  • łupież pstry. Plamy mają kolor czerwony lub brunatny. Po pewnym czasie swędzą i pieką, a ich drapanie może wywoływać stany zapalne. To choroba zakaźna, a rozdrapywanie ran może ułatwiać zarażanie.Plamy na plecach - co oznaczają?

„Aby podjąć decyzję o odpowiednim i skutecznym leczeniu, konieczna jest diagnoza dermatologiczna”mówi Karolina Formela, kosmetolog

Nieleczone zmiany stają się coraz bardziej dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zmiany pojawiają się najczęściej w górnych partiach ciała: na ramionach, plecach oraz klatce piersiowej. Za ich powstawanie odpowiadają grzyby, które początkowo kolonizują się pojedynczo, a później w większych skupiskach. Nie można ich opalić, przez są bardzo widoczne w czasie lata. Dzieje się tak, ponieważ grzyby hamują syntezę melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry.

Plamy na plecach - prawidłowa diagnoza kluczem do sukcesu

Tylko profesjonalna diagnoza przeprowadzona przez lekarza dermatologa może ocenić, czym spowodowane są plamy na plecach. Czasami wynikają z poparzeń słonecznych, innym razem jako reakcja na antygeny. W skrajnych przypadkach jest oznaką poważnej choroby. Tylko wizyta u specjalisty może wykluczyć chorobę lub ją potwierdzić. W takiej sytuacji można też podjąć właściwe leczenie, które przyniesie zniwelowanie zmian na plecach.

FAQ

1. Czy plamy na plecach mogą samoistnie znikną?

W niektórych przypadkach zmiany na plecach spowodowane są przez alergie. W tej sytuacji ustąpienie czynnika ją wywołującego powoduje, że plamy również zanikają. W innych przypadkach konieczne jest leczenie. Tak dzieje się z łupieżem pstrym, kiedy objawy zanikają po stosowaniu dermokosmetyków.

2. Czy plamy na plecach wymagają wizyty u specjalisty?

Plamy na plecach pojawiające się nagle lub utrzymujące się przez dłuższy czas wymagają konsultacji. Lekarz przeprowadzi diagnozę i wskaże skuteczny sposób leczenia. W przypadku łupieżu pstrego wystarczy pielęgnacja dermokosmetykami.

3. Czy plamy na plecach są trudne do zaobserwowania?

Ze względu na specyfikę występowania – tak. Kiedy dają dodatkowe objawy: swędzą, pieką, łatwiej je dostrzec. Takie objawy towarzyszą zwykle łupieżowi pstremu, na który działa najlepiej pielęgnacja naturalnymi dermokosmetykami.


Bibliografia

  1. Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
  2. Gupta A.K., Bluhm R., Summerbell R., Pityriasis versicolor, 2002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *