Łuszcząca się skóra – o jakich chorobach może świadczyć?

Nie ulega wątpliwości, że łuszcząca się skóra to problem wielu osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Skóra, która prezentuje się nieestetycznie znacząco zmniejsza zaś poczucie naszej atrakcyjności. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze łuszcząca się skóra ma błahą przyczynę. Czasami problem ten może mieć bowiem podłoże chorobowe. Jednym ze schorzeń, które może powodować łuszczenie się skóry jest łupież pstry. Jak odróżnić jednak tę jednostkę chorobową od innych?

Łuszcząca się skóra – jakie choroby mogą ją powodować?

Jak już wspomniano na wstępie, łuszcząca się skóra może być objawem wielu dermatoz o rozmaitym stopniu nasilenia. W poniższej tabelce wskazano oraz scharakteryzowano najpowszechniejsze choroby skórne, które objawiają się między innymi łuszczeniem się skóry:Łuszcząca się skóra - Jakie choroby mogą ją powodować?

Łuszczyca Łuszczenie się skóry pojawia się również w przebiegu łuszczycy. Podobnie jak AZS, to choroba o podłożu genetycznym. Objawem tego schorzenia są przede wszystkim płaskie grudki, które pojawiają się przeważnie na skórze ramion. Zmiany skórne pokryte są srebrzystą, rybią łuską. Chorobie tej towarzyszy intensywne swędzenie skóry.
Atopowe zapalenie skóry Atopowe zapalenie skóry to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Jego objawy są następujące: skóra jest intensywnie sucha, a potem się łuszczy. Z czasem mocno pęka i pojawiają się na niej ranki. AZS może dotykać różnych obszarów skóry. Znamiennym objawem tego schorzenia jest zaczerwienienie oraz intensywne swędzenie skóry.
Niedoczynność tarczycy To może wydawać się nieco zaskakujące, ale łuszcząca się skóra może być objawem niedoczynności tarczycy. Skóra łuszczy się głównie w okolicy twarzy, ale charakterystyczne przebarwienia pojawiają się również w okolicy łokci. Dla problemów z niedoczynnością tarczycy znamienne jest również i to, że cera ma ziemisty kolor.
Łupież pstry Przyczyną łuszczącej się skóry może być również łupież pstry. Znamienne dla tej choroby jest między innymi łuszczenie skóry głowy. Łupież pstry może jednak dotknąć także skórę klatki piersiowej. Zmiany są swędzące i zaczerwienione. Na skórze pojawiają się także charakterystyczne beżowe plamki, które z czasem przybierają kolor różu.

Jak wynika z powyższej tabelki, łuszcząca się skóra może mieć wiele przyczyn. Na szczęście każde schorzenie ma nieco inne objawy, dlatego można je od siebie odróżnić. Warto również mieć świadomość tego, że jednym z najczęstszych schorzeń, które objawiają się łuszczeniem się skóry jest łupież pstry.

Sprawdź: Plamy na plecach

Co robić, gdy łuszcząca się skóra jest powodowana przez łupież pstry?

Jak już wspomniano powyżej, łuszcząca się skóra może być powodowana między innymi przez łupież pstry. Bez względu na to czy naszym problemem jest łuszcząca się skóra głowy czy też łuszczenie się skóry w okolicach klatki piersiowej, walka z łupieżem powinna być rozpoczęta odpowiednio wcześnie.

„Im wcześniej wdrożymy leczenie, tym szybciej pozbędziemy się uporczywych objawów łupieżu pstrego. „mówi Justyna Masal, kosmetolog

Doskonale byłoby więc wybrać się na wizytę do lekarza. Na początku można udać się do lekarza rodzinnego, a potem do dermatologa, jeżeli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej dostrzeże taką potrzebę. Nawet jeżeli zostanie zalecona nam kuracja, dobrze byłoby ją wspomóc stosowaniem dobrej jakości dermokosmetyków. Dermokosmetyki powinny posiadać w miarę możliwości naturalne składy. Śmiało poszukujmy w nich ekstraktów oraz wyciągów roślinnych.

Unikajmy natomiast takich składników jak:

  • SLS,
  • sztuczne parabeny,
  • sztuczne substancje zapachowe.

Wyżej wymienione substancje mogłyby bowiem podrażniać skórę, która dotknięta jest łupieżem pstrym. Mogłaby ona wówczas jeszcze intensywniej się łuszczyć. Pamiętajmy, że stosowanie dobrych dermokosmetyków warto rozpocząć już wtedy, gdy na skórze pojawią się pierwsze symptomy mogące świadczyć o tym, że dotknął nas łupież pstry.

FAQ

1. Jak często stosować kosmetyki na łuszczącą się skórę?

Aby kosmetyki naturalne zadziałały na łupież pstry, należy stosować je systematycznie. Przede wszystkim warto byłoby przestrzegać zaleceń zawartych na etykietach poszczególnych kosmetyków. Niektóre produkty stosuje się raz dziennie, a inne nawet do dwóch.

2. Gdzie kupić naturalne kosmetyki na łuszczącą się skórę?

Aby kosmetyki były skuteczne, należałoby zakupić te wysokiej jakości. Znajdziemy je przede wszystkim w sklepach z naturalnymi produktami kosmetycznymi. Warto pytać o nie również w niektórych aptekach.

3. Kiedy kosmetyki na łuszczącą się skórę zaczną działać?

Każdemu zależy na tym, aby kosmetyki naturalne były jak najbardziej efektywne. Na rezultaty należałoby jednak poczekać minimum dwa lub trzy tygodnie.


bibliografia

  1. Kiedrowicz M., Ratajczak-Stefańska V., Maleszka R., Identyfikacja grzybów z rodzaju Malassezia oraz ocena ich występowania w skórze pacjentów z wybranymi chorobami dermatologicznymi i u osób zdrowych, 2010
  2. Thoma W., Krämer H.J., Mayser P., Pityriasis versicolor alba, 2004
  3. Rodoplu G., Saracli M.A., Gümral R., Yildiran S.T., Distribution of Malassezia species in patients with pityriasis versicolor in Turkey, 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *