Łupież pstry – podstawowe informacje

Łupież pstry jest dosyć powszechną dolegliwością, która dotyka zarówno przedstawicielek płci pięknej jak i mężczyzn. Objawy tego schorzenia są dosyć charakterystyczne, dlatego nietrudno je zdiagnozować. Jeśli chcemy pokonać łupież pstry, musimy podjąć szereg działań mających na celu walkę z tym schorzeniem. Warto zainteresować się także dobrej jakości dermokosmetykami.

Łupież pstry – jakie są jego objawy?

Łupież pstry jest chorobą wywoływaną przez grzyby z rodzaju Malassezia. Naturalnie, bytują one na skórze każdego człowieka i nie jest to zjawisko patologiczne. Problem zaczyna się dopiero wówczas, gdy grzyby te zaczynają gwałtownie się namnażać. Łupież pstry zdecydowanie częściej dotyka osoby mające problem z nadmiernym wydzielaniem sebum oraz osoby mające problem ze spadkiem odporności.Łupież pstry - Objawy

Wśród najczęstszych objawów tego schorzenia można wyróżnić:

Świąd skóry Świąd jest nierzadko jednym z początkowych objawów łupieżu pstrego. Objaw ten może przybierać rozmaite nasilenie. Zazwyczaj, im bardziej zaawansowany jest łupież pstry, tym bardziej dokucza nam problem świądu.
Plamy na skórze Na skórze zaczynają pojawiać się plamy. Najczęściej nie są one zbyt dużej wielkości. Bardzo charakterystyczne jest to, iż plamy na skórze zaczynają stopniowo jaśnieć.
Łuszczenie się skóry Skóra dotknięta problemem łupieżu pstrego prędzej czy później zaczyna się intensywnie łuszczyć. Jeżeli więc pojawiły się u nas charakterystyczne plamy, możemy mieć pewność, że skóra w ich miejscu zacznie się złuszczać.
Zmiana koloru plam Plamy na skórze, typowe dla łupieżu pstrego mogą ciemnieć pod wpływem silnego światła słonecznego.

Jak wynika z powyższej tabelki, łupież pstry daje dość specyficzne objawy. Z tego też względu trudno o nieodpowiednią diagnozę.

„Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy walkę z łupieżem pstrym, tym większe mamy szanse na pozbycie się problemu. „mówi Karolina Formela, kosmetolog

Łupież pstry – jak leczyć to schorzenie?

Jak już wspomniano powyżej, łupież pstry daje sporo charakterystycznych objawów. Leczenie łupieżu pstrego, aby było skuteczne musi być przede wszystkim kompleksowe.

W leczeniu tradycyjnym stosowane są:

  • maści grzybobójcze i bakteriobójcze,
  • doustne leki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne,
  • płyny oczyszczające do przemywania skóry.

Pamiętajmy o tym, że leki muszą być zawsze przepisywane na wyraźne polecenie lekarza. Specjalistą zajmującym się terapią łupieżu pstrego jest dermatolog. Jeżeli chcemy załagodzić objawy łupieżu pstrego, powinniśmy zainteresować się również dermokosmetykami. Warto wybierać takie, które są dedykowane skórze dotkniętej problemem łupieżu pstrego. Powinny być wybierane niezwykle starannie. Najodpowiedniejsze będą rzecz jasna kosmetyki zawierające w swoich składach jak największą liczbę substancji aktywnych pochodzenia naturalnego.

Ponadto, trzeba pamiętać o tym, że dobre dermokosmetyki to takie, które charakteryzują się nie tylko wysoką skutecznością, ale również bezpieczeństwem stosowania.

Sięgajmy więc po produkty, w których składach nie znajdziemy szkodliwych PEGów, parabenów oraz sztucznych substancji zapachowych. Kosmetyki naturalne powinny być delikatne dla naszej skóry, co oznacza, iż nie mogą jej dodatkowo podrażniać. Powinny wykazywać kompleksowe działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne. Co więcej, nie mogą zawierać silnych i szkodliwych detergentów. Mogłyby one bowiem bardzo podrażnić skórę.

Warunkiem skuteczności dermokosmetyków jest systematyczne ich stosowanie.

Powinny być one aplikowane zawsze na jak najstaranniej oczyszczoną skórę. W przeciwnym bowiem razie składniki aktywne w nich zawarte nie będą miały szansy się wchłonąć, a co za tym idzie aktywnie zadziałać. Wybrane przez nas produkty powinny być stosowane zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniach poszczególnych kosmetyków.

FAQ

1. Gdzie kupić dobre dermokosmetyki na łupież pstry?

Dobrej jakości, naturalnych dermokosmetyków poszukujmy przede wszystkim w sklepach z ekologicznymi kosmetykami. Warto pytać o nie również w niektórych drogeriach, zarówno tych stacjonarnych jak i internetowych.

2. Kiedy dermokosmetyki na łupież pstry zaczną działać?

Dobrej jakości naturalne dermokosmetyki zaczną działać od razu, ale efekty ich działania dostrzeżemy nie wcześniej jak po kilku tygodniach regularnego stosowania. Warto byłoby więc uzbroić się w cierpliwość.

3. Jak często stosować dermokosmetyki na łupież pstry?

Dermokosmetyki, aby były skuteczne, muszą być stosowane regularnie. Najlepiej byłoby używać ich codziennie. Jeśli jednak na opakowaniu wskazano, że należy stosować je dwa razy w ciągu dnia, trzeba tak postąpić.


Bibliografia

  1. Woźniak M., Nowicki R., Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, 2007
  2. Faergmann J., Rola drożdżaków rodzaju Malassezia w chorobach skóry, 2004
  3. Jagielski T., Rup E., Macura A.B., Bielecki J., Charakterystyka grzybów z rodzaju Malassezia I. Aspekty mikrobiologiczne i immunologiczne, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *