Jeżeli dotyka nas łupież, leczenie będzie musiało prawdopodobnie zostać włączone. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ta dolegliwość jest wyjątkowo uciążliwa i czasem trudno pozbyć jej się przy wykorzystaniu domowych sposobów. Trzeba wiedzieć, iż leczenie może przebiegać w różny sposób, a zalecane leki mogą być zarówno miejscowe jak i doustne. Warto również pamiętać o tym, aby zadbać o stosowanie dobrej jakości dermokosmetyków, które wspomogą terapię.
Łupież pstry – leczenie miejscowe oraz doustne.
Jeśli naszym problemem jest łupież pstry, leczenie powinno być poprowadzone przez doświadczonego lekarza dermatologa. W terapii tego uciążliwego schorzenia zastosowanie znalazły rozmaite substancje. W poniższej tabelce zaprezentowano oraz scharakteryzowano najczęściej stosowane preparaty do walki z łupieżem pstrym:
Płyny do przemywania skóry | W płynach nierzadko znajdziemy klotrimazol czy ketokonazol. Obie substancje charakteryzują się silnym działaniem przeciwgrzybiczym. Nie sposób nie zauważyć, że preparaty zawierające w swoim składzie te substancje mają także za zadanie łagodzić świąd towarzyszący łupieżowi pstremu. |
Maści do smarowania skóry | Znajdziemy w nich przede wszystkim takie substancje czynne jak: pirytionian cynku, który wykazuje działanie zaburzające metabolizm błony komórkowej grzybów. Z tego względu namnaża się ich zdecydowanie mniej. W maściach nierzadko znajdziemy również klotrimazol. |
Doustne leczenie | Jeżeli miejscowe środki nie pomagają na łupież pstry, czym leczyć tę przypadłość? Okazuje się, że wówczas prawdopodobnie lekarz dermatolog zaleci nam terapię środkami doustnymi. Wykorzystywane są najczęściej preparaty zawierające w swoich składach między innymi flukonazol czy itrakonazol. |
Jak wynika z powyższej tabelki, leczenie łupieżu pstrego jest dość skomplikowane. Czasami wystarczające okaże się leczenie miejscowe przy wykorzystaniu takich preparatów jak między innymi maści czy specjalistyczne płyny. Czasami konieczne jest jednak zastosowanie terapii wewnętrznej, która najczęściej ma miejsce w skojarzeniu z terapią zewnętrzną.
Łupież pstry – leczenie wspomóż dobrymi kosmetykami.
Jeśli dotknął nas łupież pstry, leczenie należałoby wspomóc dobrej jakości dermokosmetykami. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się wybór tych o naturalnych składach. Śmiało poszukujmy w nich takich składników jak chociażby selen, gdyż wykazuje on niezwykle dobroczynne działanie w walce z uporczywym schorzeniem jakim jest niewątpliwie łupież pstry. W produktach kosmetycznych poszukujmy także ekstraktów oraz wyciągów roślinnych. Pamiętajmy także i o tym, aby wszystkie kosmetyki stosować zawsze na starannie oczyszczoną skórę. Wówczas składniki aktywne w nich zawarte będą miały szansę się wchłonąć.
Oprócz wysokiej jakości, naturalnych dermokosmetyków warto wspomóc leczenie:
- zdrową dietą, bogatą w świeże warzywa i owoce,
- regularną aktywnością fizyczną,
- redukcją stresu,
- częstą zmianą pościeli oraz ręczników.
Jak wynika z powyższych rozważań, jeśli dotknął nas łupież pstry, leczenie powinno być prowadzone wielotorowo. Warto stosować zarówno leki przepisywane przez lekarza specjalistę jak i dobrze dobrane dermokosmetyki.
Sprawdź również: Domowe sposoby na łupież pstry
Jak długo trwa zaś terapia? Zależy to przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia oraz od tego, jak szybko leczenie zostało wdrożone. Jeśli naszym problemem jest zaawansowany łupież pstry, leczenie może trwać nawet latami. Jeżeli jednak łupież pstry nie jest zbyt nasilony, być może wystarczające będzie zastosowanie leczenia miejscowego przez kilka miesięcy lub nawet tygodni. Zawsze, zarówno w przypadku silnego jak i łagodnego łupieżu, warto stosować dobre dermokosmetyki.
FAQ
1. Łupież pstry – leczenie dermokosmetykami, jak długo powinno trwać?
Jeżeli zależy nam na efektywności leczenia łupieżu pstrego przy wykorzystaniu naturalnych dermokosmetyków, musimy postarać się o to, aby terapia była prowadzona aż do czasu uzyskania zadowalających nas rezultatów. Na dodatek, należałoby mieć na uwadze to, iż łupież pstry ma tendencję do nawracania. Kosmetyki warto więc stosować profilaktycznie.
2. Łupież pstry – jak leczyć przy wykorzystaniu kosmetyków naturalnych?
Dermokosmetyki o naturalnych składach powinny być stosowane codziennie, zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniach poszczególnych kosmetyków. Trzeba także pamiętać o tym, aby uzbroić się w cierpliwość. Rezultaty leczenia nie będą miały bowiem szansy pojawić się od razu. Zazwyczaj kosmetyki zaczną działać po mniej więcej trzech tygodniach systematycznego ich stosowania.
3. Łupież pstry – leczenie dermokosmetykami. Jak je stosować?
Jeżeli dotknął nas łupież pstry, leczenie przy wykorzystaniu naturalnych dermokosmetyków musi być przeprowadzone niezwykle starannie. Warto aplikować kosmetyki zawsze na oczyszczoną skórę dotkniętą problemem łupieżu pstrego. Wyjątkiem jest szampon, który aplikujemy na skórę głowy w celu jej oczyszczenia.
Bibliografia
- Rizzato G., Zakażenia grzybicze u pacjentów po przeszczepie – rola liposomalnej postaci amfoterycyny B w erze nowych leków przeciwgrzybiczych, 2004
- Kowalczyk-Gindifer Z., Sobieszczański W., Grzybice i sposoby ich zwalczania, 1986