Domowe sposoby na łupież pstry – które warto wykorzystać?

Domowe sposoby na łupież pstry znajdują się na różnego rodzaju stronach internetowych czy forach. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy w ogóle warto z nich korzystać. Okazuje się jednak, że na łupież pstry, domowe sposoby mogą naprawdę pomóc. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać te, do których jesteśmy najbardziej przekonani. W przeciwnym razie możemy mieć bowiem problem z regularnością. 

Domowe sposoby na łupież pstry, które musisz znać.

Jak już wspomniano na wstępie, domowych sposobów na łupież pstry jest naprawdę sporo. W poniższej tabelce wskazano oraz scharakteryzowano te metody, których stosowanie daje największe szanse na pozbycie się łupieżu:

Częsta zmiana pościeli Grzyby odpowiedzialne za rozwój łupieżu pstrego bardzo lubią wilgotne i ciepłe przedmioty. Pościel, która jest używana codziennie i niezmieniana przez dłuższy czas jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów. Dobrze byłoby więc w miarę możliwości wietrzyć ją oraz zmieniać raz w tygodniu.
Maseczka z kurkumy Do jej przygotowania będziemy potrzebować przede wszystkim kurkumy, która jest jedną z najpopularniejszych przypraw znajdujących się w naszych domach. Kilka łyżeczek kurkumy należy mieszać z wodą do uzyskania dosyć gęstej konsystencji. Następnie należy zaaplikować maseczkę na zmienione chorobowo miejsca na skórze. Zmycie maski będzie możliwe po upływie minimum dwudziestu minut.
Leczenie octem Jeżeli interesuje nas ta metoda, musimy pamiętać o konieczności zastosowania octu z jabłek. Należy przecierać nim zmienione chorobowo miejsca na skórze minimum dwa razy w ciągu dnia.
Używanie osobnych ręczników Wilgotny i ciepły ręcznik stanowi doskonałe miejsce do rozwoju grzybów powodujących łupież pstry. Zadbajmy więc o to, aby używać świeżych, suchych i przede wszystkim swoich własnych ręczników.
Prasowanie ubrań Prasowanie ubrań również może pomóc w ograniczeniu namnażania się grzybów odpowiedzialnych za rozwój łupieżu pstrego. Prasujmy więc swoją odzież odpowiednio często, koniecznie po każdym jej praniu.

Domowe sposoby na łupież pstry wymienione powyżej, muszą być stosowane odpowiednio często. Konieczna jest regularność. Warto równolegle zastosować dietę na łupież pstry.

„Tylko systematycznie stosowane domowe sposoby na łupież pstry są w stanie pomóc w zwalczeniu tego uporczywego problemu. ” – mówi Justyna Masal, kosmetolog

Domowe sposoby na łupież pstry – o czym jeszcze warto pamiętać?

Domowe sposoby na łupież pstry należy stosować minimum kilka tygodni, jeżeli chcemy zauważyć zadowalające nas efekty. Oczywiście dobrze byłoby również zaufać metodom, które mogą wspomóc wyżej wymienione sposoby.

Jeśli chcemy, aby walka z łupieżem pstrym była skuteczna powinniśmy również:

  • ograniczyć stres,
  • stosować odpowiednio zbilansowaną dietę,
  • często uprawiać sporty na świeżym powietrzu.Domowe sposoby na łupiez pstry - O czym warto jeszcze pamiętać

Domowe sposoby na łupież pstry będą również skuteczniejsze, jeśli wspomożemy się także naturalnymi kosmetykami. Warto sięgać po produkty, które są dedykowane skórze dotkniętej problemem łupieżu pstrego. Poszukujmy w nim naturalnych ekstraktów i wyciągów roślinnych.

Podsumowując, bez większych trudności można wysnuć wniosek, że metodom domowym nie można odmówić skuteczności w walce z łupieżem pstrym. Trzeba jednak mieć na uwadze regularność ich stosowania. W przeciwnym bowiem razie efekty nie będą miały szansy się pojawić.

FAQ

1. Kiedy domowe sposoby na łupież pstry, w tym naturalne kosmetyki zaczną działać?

Większości osób stosujących metody domowe zależy na tym, aby przyniosły one jak najszybsze i najbardziej satysfakcjonujące nas rezultaty. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, bo efekty stosowania kosmetyków naturalnych oraz innych metod domowych nie pojawią się wcześniej jak po kilku miesiącach regularnego ich stosowania.

2. Co zrobić, gdy domowe sposoby na łupież pstry, w tym kosmetyki nie działają?

Jeżeli mimo regularnego stosowania domowych sposobów mamy wrażenie, że nie działają one, należy spróbować innych. Czasami okazuje się, że łupież pstry jest zbyt zaawansowany i konieczne jest wdrożenie leczenia specjalistycznego, które musi odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Jeżeli chodzi zaś o kosmetyki, najskuteczniejsze są te naturalne. Jeżeli do tej pory nie używaliśmy ich, warto spróbować.

3. Jak długo stosować domowe metody na łupież pstry, w tym kosmetyki o naturalnych składach?

Domowe metody walki z łupieżem pstrym należałoby stosować codziennie, aż do momentu ustąpienia lub redukcji uporczywych dla nas objawów. Pamiętajmy o tym, że łupież pstry lubi nawracać. Z tego też względu kosmetyki naturalne warto stosować również profilaktycznie.


Bibliografia

  1. Prohic A., Ozegovic L., Malassezia species isolated from lesional and non‐lesional skin in patients with pityriasis versicolor, 2006
  2. Ashbee H. R., Update on the genus Malassezia,2007
  3. Khosravi A. R., Hedayati M. T., Mansouri P., Shokri H., Moazzeni M., Immediate hypersensitivity to Malassezia furfur in patients with atopic dermatitis, 2007

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *