Czerwone plamy na ciele – kiedy powstają?

Czerwone plamy na ciele mogą pojawiać się na skutek wielu różnych chorób. Jedną z nich może być między innymi łupież pstry. Aby jednak nie pomylić go z innego rodzaju schorzeniami, powinniśmy potrafić je różnicować. Mimo, że diagnostyką zawsze powinien zajmować się specjalista, warto wiedzieć o jakich chorobach mogą świadczyć czerwone plamki na ciele.

Czerwone plamy na ciele – jakie schorzenia mogą je powodować?

Jak już wspomniano na wstępie, czerwone plamy na ciele mogą pojawiać się na skutek różnych chorób. W poniższej tabelce wskazano oraz scharakteryzowano kilka jednostek chorobowych, które mogą być odpowiedzialne za czerwone plamy na ciele:

Świerzb Plamy czerwone na ciele mogą pojawiać się między innymi na skutek świerzbu. Zmiany ulokowane są przede wszystkim na łokciach oraz pośladkach, ale mogą pojawiać się także między palcami. Zmiany skórne zazwyczaj intensywnie swędzą powodując dyskomfort chorego. Świerzb jest chorobą zakaźną. Jak odróżnić świerzb od łupieżu pstrego? Przede wszystkim dla pierwszej z chorób charakterystyczne są przeczosy, czyli pewne ubytki w skórze, powstałe na skutek ciągłego drapania zmian.
Enterowirus Kolejną jednostką chorobową, w przebiegu której dochodzi do pojawienia się czerwonych plam na ciele jest enterowirus. Zmiany najczęściej lokalizują się na pośladkach osoby chorej. Choroba ta atakuje prawie tylko latem, podczas gdy ryzyko łupieżu pstrego jest tak samo wysokie przez cały rok.
Szkarlatyna Osoby borykające się ze szkarlatyną również narzekają na czerwone plamy na ciele, które lokalizują się przeważnie na tułowiu. Niekiedy przybierają one postać drobnych krostek, ale czasami plamy na ciele są dość pokaźne. W przebiegu szkarlatyny występuje bardzo wysoka gorączka, co nie zdarza się, gdy cierpimy na łupież pstry.
Łupież pstry Schorzeniem, które objawia się między innymi czerwonymi plamami na ciele jest również łupież pstry. Powodowany jest on przez niekontrolowane namnażanie się grzyba, który w normalnych warunkach bytuje na skórze większości z nas.

Jak wynika z powyższej tabelki, czerwone plamy na ciele mogą powstawać na skutek rozmaitych czynników chorobotwórczych. Pamiętajmy o tym, że samodzielne wyciąganie wniosków nie jest błędem, ale diagnozę zawsze warto pozostawić lekarzowi.Czerwone plamy na ciele co robić gdy sa powodowane przez łupież pstry

Czerwone plamy na ciele – co robić, gdy są powodowane przez łupież?

Czerwone plamy na ciele mogą być powodowane przez wiele rozmaitych schorzeń, o czym była mowa powyżej. Przeważnie jednak można je odróżnić od łupieżu pstrego.

Schorzenie to, oprócz charakterystycznych czerwonych plam na ciele objawia się również:

  • świądem,
  • miejscowym łuszczeniem się skóry,
  • brakiem objawów towarzyszących w postaci gorączki.

Jeżeli okaże się, że plamy na ciele są powodowane przez łupież pstry, musimy rozpocząć odpowiednie leczenie. Im szybciej zaczniemy stosować preparaty pomocne w walce z tym schorzeniem, tym lepsze rezultaty uda nam się uzyskać. W niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia specjalistycznego, a w innych wystarczą dermokosmetyki.

Podsumowując, bez większych trudności można stwierdzić, że czerwone plamy na ciele mogą pojawiać się na skutek wielu różnych schorzeń. Z tego też względu zawsze należy zachować ostrożność podczas diagnostyki. Najlepiej, aby zajął się nią lekarz. Jeśli okaże się, iż problemem jest łupież pstry, warto od razu wdrożyć leczenie.

„Im szybciej zostanie rozpoczęta terapia łupieżu pstrego, tym szybciej go pokonamy. „ mówi Karolina Formela, kosmetolog

FAQ

1. Jak zlikwidować plamy na ciele w przebiegu łupieżu pstrego?

Jeżeli zależy nam na likwidacji plam na ciele powstałych na skutek łupieżu, musimy zacząć stosować odpowiednie leki oraz dermokosmetyki. Warto zadbać o systematyczność.

2. Kiedy plamy na ciele w przebiegu łupieżu znikną?

Leczenie łupieżu pstrego nie zawsze przebiega tak samo, a efekty uzależnione są przede wszystkim od stopnia zaawansowania schorzenia. Im szybciej rozpoczniemy stosowanie odpowiednich leków i kosmetyków, tym szybciej dostrzeżemy rezultaty.

3. Co robić, gdy czerwone plamy na ciele powodowane przez łupież pstry nie znikają?

Jeżeli mamy wrażenie, iż stosowane leczenie jest nieskuteczne, zawsze warto udać się do lekarza. Przyjrzyjmy się również kosmetykom stosowanym na co dzień. Powinny być dedykowane skórze dotkniętej łupieżem pstrym. Istotne jest także to, aby posiadały one naturalne składy.


Bibliografia

  1. Nowicki R., Farmakoterapia grzybic powierzchniowych, 2002
  2. Zawirska A., Adamski Z., Grzyby z rodzaju Malassezia, 2004
  3. Białynicki-Birula R., Gutfreund K., Zastosowanie lampy Wooda w diagnostyce dermatologicznej, 2008

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *