TOP 5 - leczenie domowe na łupież pstry

Łupież pstry jest zakażeniem naskórka przez grzyby drożdżopodobne występujące naturalnie na naszej skórze. Chrobę wywołuje ich nadmierna ilość, ponieważ żywią się głównie naszym naskórkiem oraz wydzielanym łojem. Rozwój infekcji objawia się najpierw w postaci pojedynczych, 3-4 mm plamek mocno odróżniających się barwą od naszego naturalnego odcienia skóry. Szczególnie łatwo zaobserwować tą chorobę w okresie wiosennym i letnim, ponieważ na zakażone obszary skóry nie działają promienie słoneczne, czyli po prostu nie opalają się. Mimo, że łupież pstry nazywamy zakażeniem naskórka nie jest to choroba zakaźna ani też niebezpieczna. Na łupież pstry leczenie domowe w zupełności wystarczy, bez konieczności konsultacji z lekarzem specjalistą. Poniżej przedstawiamy TOP 5 najskuteczniejszych sposobów na leczenie łupieżu pstrego w domu.

Numer 1: Zdecydowanie najczęściej stosowanym sposobem na wyleczenie łupieżu pstrego są kremy oraz maści stosowane bezpośrednio na zainfekowane powierzchnie ciała. Ta opcja polecana jest szczególnie w przypadku, gdy zakażona powierzchnia jest dla nas łatwo dostępna (klatka piersiowa, ramiona, dłonie lub twarz) oraz stosunkowo niewielka, ponieważ stosowanie takich kremów powinno odbywać się 2 razy dziennie. Szeroki asortyment kremów oraz maści znajdziemy z łatwością w każdej aptece, a ich największym plusem jest dostępność bez recepty. Należy wybrać preparat, który zawiera w swoim składzie ketokonazol, klotrimazol, siarczek selenu czy pirytion cynku, te składniki najszybciej i najskuteczniej poradzą sobie z naszą dolegliwością jeśli zajmuje ona niewielki obszar naszego ciała.

Numer 2: Leczenie łupieżu kojarzy się nam głównie z problemami skóry głowy i to właśnie stamtąd grzyby drożdżopodobne mogą przenosić się na inne części naszego ciała dlatego też ważne jest, aby i tam stosować odpowiednie preparaty podczas leczenia. Jeśli chodzi o skórę głowy najlepiej wybrać szampon lub płukankę opierającą swój skład na siarczku selenu lub ketonazol. Jeśli chodzi o preparaty zawierające drugi z wymienionych składników szczególnie polecany jest szampon Dandrene, który najszybciej poradzi sobie ze zwalczeniem łupieżu pstrego na skórze głowy.

Numer 3: Łupież pstry - leczenie domowe jest jednym z dwóch ważnych kroków w walce z tą chorobą, ale oprócz niego należy również stosować środki zapobiegające jego powrotowi, gdyż to schorzenie jest niestety chorobą nawrotową. W ogólnym leczeniu oraz przy zapobieganiu pomogą nam mydła siarkowe, które dostępne są w każdej aptece oraz większości drogerii kosmetycznych. Mydło siarkowe jest produktem zdecydowanie bardziej naturalnym od maści czy kremów, a jego działanie opiera się głównie na likwidacji grzybów drożdżopodobnych z naszego naskórka. Zaleca się jego używanie przy codziennym myciu partii szczególnie narażonych na zakażenie czyli ramion, klatki piersiowej oraz dłoni.

Numer 4: Kolejnymi preparatami polecanymi podczas leczenia łupieżu pstrego domowymi sposobami są specjalne płyny do przemywania skóry twarzy, która może być narażona na zakażenie oraz jest szczególnie podatna na pozostawanie blizn po przebytej chorobie. Ich używanie zalecane jest szczególnie w okresach wiosennych oraz letnich, a stosować je powinniśmy średnio 2-3 razy w tygodniu również po zakończeniu leczenia. Preparaty do stosowania na twarz mają charakter płynu, należy nakładać je wacikiem, a następnie przemyć twarz czystą wodą po kilku minutach.

Numer 5: W przypadku, gdy rozwój łupieżu pstrego na naszej skórze ma charakter bardziej inwazyjny możemy zdecydować się na doustne preparaty zawierające w swoim składzie antybiotyki. Niektóre z nich możemy kupić w aptece bez recepty jednak przed ich użyciem zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą ze względu na ich silne działanie. Leki doustne działają nie tylko wewnątrz naszego organizmu, ich niektóre składniki wydalane są przez naszą skórę podczas pocenia co również działa na zakażenie na skórze.