Najlepsze leki na łupież pstry

Łupież pstry to choroba skóry wywołana drożdżakami Pityrosporum. To grzybica przede wszystkim klatki piersiowej o nieznanej etiologii. Nieleczona prowadzi nie tylko do zmian chorobowych objawiających się brązowymi plamkami na skórze, ale także do dyskomfortu spowodowanego swędzeniem zmian chorobowych i łuszczeniem się skóry. Choroba bardzo rzadko występuje u dzieci czy też osób starszych, zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy to młody człowiek zaczyna się nadmiernie pocić, a jego skóra ma tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Łupież pstry najczęściej występuje na klatce piersiowej, ramionach, tułowiu, karku i szyi.

Objawy choroby

Osoby, które są laikami w medycynie często mylą łupież pstry z bielactwem, gdyż na początku daje podobne objawy, brązowych plamek na skórze, które pod wpływem słońca nie opalają się i są jaśniejsze od reszty ciała. Dzieje się tak dlatego, że w miejscach objętych chorobą łupieżu pstrego nie wytwarza się melanina, gdyż proces ten hamują wspomniane już drożdżaki. Szczerze mówiąc, okres letni, który charakteryzuje się wilgotnym powietrzem oraz nadmiernym słońcem i wysokimi temperaturami jest najbardziej kłopotliwy dla pacjenta. W tym czasie bowiem zmiany się nasilają, a odkryte ciało wygląda nieestetycznie. Dodatkowo wzmożona potliwość nasila objawy choroby, a nie leczone one prowadzą do tego, że małe plamki zlewają się w jedną dużą, która staje się najpierw bardzo sucha, a następnie zaczyna się łuszczyć. Zimą następuje jakby remisja choroby. Niskie temperatury powodują bowiem zmniejszenie się nasilenia objawów, a nawet ich chwilowe ustąpienie. Kolejny czynnikiem, który ma bardzo duży wpływ na wystąpienie tego zakażenia skóry, jest zmniejszona odporność organizmu. Na szczęście łupież pstry jest chorobą powierzchowną, którą da się wyleczyć. Najprościej rozpoznać go w domu podczas bardzo ciepłej, wręcz gorącej kąpieli. Po wyjściu z niej skóra, która jest zakażona drożdżakami Pityrosporum, staje się bardzo czerwona i tworzy ciemno czerwone plamy.

Łupież pstry leki bez recepty

Trzeba zaznaczyć, że łupież pstry jest chorobą zakaźną. Jego leczenie polega na stosowaniu powierzchownego leczenia przeciwgrzybiczego. Najczęściej stosowane na łupież pstry leki to wszelkiego rodzaju maści i preparaty antygrzybiczne, na przykład clotrimazolum lub ketokonazolum. Dobre wyniki leczenia zapewnia także Mikonazol, który utrzymuje się w skórze do 4 dni po zastosowaniu. Wykorzystuje się także wszelkiego rodzaju szampony przeciwłupieżowe. Zazwyczaj regularne stosowanie maści i szamponów prowadzi do ustąpienia objawów choroby, jak również wyeliminowania zakażenia drożdżakami Pityrosporum. Powierzchniowe leki na łupież pstry są dostępne bez recepty, w aptekach. Ich cena oscyluje w granicach 2 złotych za Clotrimazolum krem 20g, Nizoral krem 2% 30g (zawiera ketokonazol) – około 20 złotych, Miconal żel 2% 30g- około 15 złotych . Czasem jednak choroba jest tak zaawansowana, że trzeba pomyśleć o doustnej farmakoterapii, bo na łupież pstry leki bez recepty mogą być zbyt słabe . Warto wtedy udać się na konsultację do specjalisty dermatologa, który sprawdzi za pomocą pobrania wymazów skóry, na jakim etapie jest choroba i czy nie trzeba włączyć do leczenia doustnych antygrzybiczych leków na łupież pstry. Wydawane są one na receptę i stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza. Chcąc nie dopuścić do nawracania łupieżu pstrego należy odkazić wszelkie ciuchy, ręczniki i pościel, lub zaopatrzyć się w nowe, inaczej grzybica powróci i leczenie będzie trzeba powtórzyć.