Łupież pstry leczenie - najlepsze sposoby

Łupież pstry to choroba skóry objawiająca się najczęściej białymi lub czerwonymi plamami na ciele. Za zmiany odpowiedzialne jest nadmierne rozprzestrzenianie się grzybów z rodzaju Malassezia. Choć w niezaburzonych warunkach występują one powszechnie na skórze, w wyniku szybkiego i niekontrolowanego namnażania się stają się pasożytami chorobotwórczymi. Najczęściej atakuje osoby młode mające problemy z gospodarką hormonalną i nadmierną aktywnością gruczołów łojotokowych.

Łupież pstry - objawy

Najczęściej są to nieestetyczne plamy pojawiające się na ciele. Zazwyczaj umiejscowione są na szyi, karku, górnej części pleców, klatce piersiowej, dekolcie lub ramionach. Mogą także wystąpić na rękach, nogach i twarzy. Są białe, czerwone lub żółtobrunatne. Na początku choroby pojawiają się jako małe, gęsto obsiane plamki, które z czasem zlewają się tworząc większe plamy zmian. Ich powierzchnia jest zazwyczaj przesuszona, a skóra na niej ma skłonność do łuszczenia się. Zmiany chorobowe zazwyczaj silnie odcinają się od zdrowej skóry nierównymi, poszarpanymi brzegami.

Łupież pstry - leczenie> choć wymaga czasu, daje bardzo dobre efekty. Zazwyczaj leczenie odbywa się zewnętrznie- nie ma potrzeby podawania leków doustnych.

Łupież pstry - jak leczyć domowymi metodami?

Jest kilka domowych metod na łupież pstry. Jak leczyć domowymi sposobami dowiecie się dziś. Jedną z nich jest wcieranie w zmienione chorobowo miejsca soku z przeciętego liścia aloesu. Roślina ta wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Podobne sposoby to pasta z jabłek i pomarańczy, kozieradka oraz bazylia. Wszystkie z wymienionych to naturalne środki przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne, które wspomagają leczenie łupieżu pstrego. Ze względu na zawartość kwasów, produkty, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji skóry to także zsiadłe mleko i limonka.

Łupież pstry- preparaty dostępne bez recepty

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagają w walce z chorobą i nie wymagają wypisywania ich na recepcie. W zależności od miejsca występowania problemu, a także wielkości jego powierzchni każdy może dopasować odpowiedni sposób do siebie. Wśród preparatów można wymienić:

  • Maść na grzybicę skóry - wszystkie środki zawierające w swoim składzie ketaknazol lub klotrimazol. Działają przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie. Dodatkowo regenerują zmienione chorobowo miejsca, natłuszczając przesuszoną skórę. Efekt nie jest natychmiastowy, jednak po ok. tygodniu różnica powinna być zauważalna. Oczywiście można kupić maść na grzybicę skóry bez recepty - wystarczy zapytać farmaceutę o skuteczną maść.
  • Mydła i szampony przeciwłupieżowe- substancje aktywne w ich składzie to zazwyczaj selen i pirytonian cynku. W zależności od producenta można spotkać także wyciąg z granatu, dziegć, łopian oraz mocznik.
  • Łupież pstry - antybiotyki

    W przypadku dużego stopnia zaawansowania choroby lub nieskuteczności wymienionych wyżej terapii zewnętrznych, stosowanych przez okres dłuższy niż 3 tygodnie, lekarz dermatolog może zalecić przyjmowanie w formie doustnej antybiotyków o działaniu przeciwgrzybiczym. Jest to ostateczność po która może sięgnąć także w przypadku zbyt częstych nawrotów (jeśli choroba reaktywuje się w okresie mniejszym niż rok od całkowitego jej wyleczenia).