Jaki szampon na łupież pstry wybrać?

Łupież pstry wywoływany jest przez grzyba Malassezia furfur. Pasożyt w fizjologicznych warunkach bytuje na ludzkiej skórze, lecz nie wyrządza człowiekowi najmniejszej krzywdy. Żywi się łojem produkowanym przez nasze gruczoły łojowe. Kiedy jednak, środowisko egzystowania grzyba zostaje zaburzone, ten poczyna czuć się bezkarny i rozmnaża się kilkakrotnie szybciej niż normalnie. Wówczas powoduje pieczenie, swędzenie, nieestetyczne owalne plamy przypominające bielactwo oraz zaczerwienienia, będące w rzeczywistości ogniskami zapalnymi. Zmiany dotyczą okolic karku, szyi, klatki piersiowej, linii kręgosłupa, ramion, w ekstremalnych przypadkach również twarzy. Problem najczęściej dotyka osoby z cukrzycą (ze względu na zaburzony skład łoju), alzheimera, osoby sparaliżowane (z uwagi na zwiększone wydzielanie łoju i utrudnioną higienę osobistą), osoby z problemami hormonalnymi, dorastającą młodzież i dzieci z zaburzonymi procesami odpornościowymi, a także osoby cierpiące z powodu chorób autoimmunologicznych.

JAK LECZYĆ?

Na łupież pstry doskonale sprawdzają się dermokosmetyki, które nie tylko zawierają substancję czynną ograniczającą w znaczny sposób rozwój grzyba, ale i składniki, które normalizują procesy wytwarzania łoju, a więc, zaburzają środowisko sprzyjające namnażaniu pasożyta i bakterii, które żyją z nim w symbiozie.

Na rynku dostępne są maści, kremy, żele i płukanki. Praktycznie wszystkie zawierają selen, związki siarki, pirytonian cynku. Preparat aplikuje się bezpośrednio na zainfekowaną skórę, przez około 15 min. wciera się w skórę, potem spłukuje. efekty widoczne są po. ok tygodniu, w zależności od zastosowanego specyfiku. Bardzo dobre efekty przynosi szampon na łupież pstry - Pityver, a także preparaty zawierające selen, który działa przeciwgrzybiczo, wyciąg z granatu czy drzewa herbacianego. Innym polecanym preparatem jest szampon na grzybicę Nizoral. Zawiera związki imidazolowe, które blokują rozwój grzyba i tym samym zapobiegają rozprzestrzenianiu się nieładnych i trudnych do wygojenia plam. Poza tym, szampon zawiera także związki regulujące wytwarzanie łoju, regenerujące, nawilżające, odżywcze dla skóry i ochronne. Standardowy szampon przeciwgrzybiczy wysusza tłuszcz obecny na skórze, a więc nie dopuszczają do kolonizacji pasożyta. Dobrze wiedzieć, że brzydkie zmiany spowodowane są nie tylko samą obecnością Malassezia furfur, ale i bakterii, które współdziałają z nim. Spośród maści i żeli sporą ulgę przynosi ketokonazol i klotrimazol. Maści dostępne są w aptekach i drogeriach bez recepty. Spośród dostępnych rynkowo preparatów bez recepty, nie ma związków, które mogłyby zaszkodzić kobietom w ciąży. Mamy karmiące piersią nie powinny ich jednak stosować. Dobrze wiedzieć, że leki doustne bierze się tylko w sytuacjach ekstremalnych. Nim sięgniesz po którykolwiek z nich, skonsultuj się z lekarzem.

Po zakończonej kuracji należy zachowywać szczególną uwagę na higienę osobistą. Nie należy dzielić z nikim przyborów higienicznych typu ręcznik, kołdra, poduszka. Poza tym, warto stosować specjalne płukanki do ciała i włosów, które idealnie ochronią skórę na przyszłość.