Jak wygląda łupież pstry?

Łupież pstry to choroba, która pojawia się na skutek istnienia grzybów drożdżopodobnych. Dolegliwość ta jest przykra - grzybicza infekcja skóry, charakteryzująca się dokuczliwym swędzeniem, wywołana przez drożdżaki z rodzaju Malassezia, które w pewnych warunkach stają się chorobotwórczymi pasożytami. Łupież pstry powstaje właśnie przez ich namnażanie. Dotyka on głównie skóry - przede wszystkim klatki piersiowej. Zmiany skórne niezwykle trudno jest wyleczyć, ciągnie się to bardzo długo, pozostawiając za sobą konsekwencje zarówno dotyczące kondycji skóry samej w sobie, jak i samopoczucia pacjenta. Dlatego też profilaktyka i zwiększanie świadomości dotyczące łupieżu pstrego są tak ważne i istotne. Zmiany skórne posiadają oczywistą tendencję do nawrotów, nawet po dłuższym czasie.

Jak wygląda łupież pstry?

Odznacza się on przede wszystkim występowaniem na ciele plamek o zabarwieniu lekko różowawym lub beżowo-żółtym. W tych miejscach skóra jest dość sucha i wykazuje tendencje do łuszczenia się. Plamki po pewnym czasie mogą połączyć się w rozległe, nieregularne płaty. Plamki pojawiać się mogą nie tylko na skórze klatki piersiowej - zdarza się, że dostrzec je można na dekolcie, ramionach, plecach, barkach. Znacznie rzadziej występują na twarzy, nogach, rękach i pachwinach, narażona bywa też owłosiona skóra głowy. Plamy skórne zakażone przez drożdżaki są w żaden sposób niepodatne na działanie promieni słonecznych, w związku z czym znacznie łatwiej jest je zaobserwować na bardziej opalonym ciele (dzieje się tak przez blokadę syntezy melatoniny). Mają one bardzo jasno zaznaczone krawędzie, a ich średnica to mniej więcej 3-4 milimetry. Czasem istnieje też możliwość wystąpienia świądu. Nieleczony łupież pstry pozostawia na skórze widoczne, nieestetyczne przebarwienia. Wykrycie łupieżu pstrego może zostać potwierdzone przez posmarowanie miejsc, których dotknęły zmiany skórne jodyną - wówczas stają się one znacznie bardziej widoczne i wyraźnie odbijające się od reszty ciała.

Kiedy łupież pstry może się pojawić?

Dolegliwość ta występuje znacznie częściej w rejonach o klimacie półtropikalnym oraz tropikalnym - wysoka temperatura oraz wilgotność powietrza mogą prowadzić do namnażania się grzybów. Przyczynę infekcji mogą stanowić również znaczne osłabienie odporności, używanie leków zawierających sterydy, doustne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, a nawet ciąża. Występowaniu łupieżu pstrego sprzyjają też nadmierna potliwość, nieprzewiewna odzież oraz otyłość. Wpływ na potencjalne pojawienie się zmian skórnych ma korzystanie z przedmiotów, z którymi wcześniej styczność miał chory, zatem przyrządów higienicznych, takich jak grzebienie, szczotki do włosów czy szczoteczki do zębów. Na ryzyko zakażenia łupieżem pstrym mogą mieć osoby, które korzystały z publicznych kąpielisk oraz korzystały z nieodkażonego po jednorazowym użyciu łóżka w solarium.

Kto jest narażony na łupież pstry?

Dolegliwość niezwykle często pojawia się w okresie dojrzewania, gdyż właśnie wtedy mamy do czynienia z nadaktywnością gruczołów łojowych wywołaną przez zmiany hormonalne. To właśnie wzmożone wydzielanie łoju stanowi jedną z przyczyn pojawiania się łupieżu pstrego i zmian skórnych na ciele chorego. Bardzo rzadko dotykają one dzieci, uważać na siebie powinny jednak kobiety w ciąży oraz osoby mieszkające w tropikalnych klimacie (wzmożona potliwość oznacza większe ryzyko). Łupież pstry często dotyka ponownie osoby, które kiedyś już go przechodziły, dlatego też po wyleczeniu infekcji zaleca się stosowanie specjalistycznych kosmetyków - takich jak preparaty na grzybicę skóry i dezynfekcję odzieży czy pościeli.