Co powinna zawierać maść na łupież pstry?

Leczenie łupieżu pstrego, tak jak każdej innej grzybicy jest dość długotrwałe i wymaga cierpliwości. W dodatku choroba często nawraca dlatego należy zachować wszelkie zasady profilaktyki a często także powtórzyć leczenie.

Czym jest łupież pstry?

Łupież pstry jest grzybicą występującą na skórze i wywołaną przez drożdżaki z grupy Malassezia. Najczęściej dotyka on młodych ludzi z nadmierną potliwością, ale także i dzieci oraz ludzi starszych. Badania wykazały, że częściej on również występuje u mężczyzn aniżeli u kobiet. Zazwyczaj choroba pojawia się u osób mieszkających w krajach tropikalnych lub subtropikalnych, ponieważ rozwojowi drożdżaków na skórze sprzyjają tam wysokie temperatury oraz wilgotność, ale do zakażenia i rozwoju grzyba dochodzi także w naszym klimacie umiarkowanym, szczególnie w okresie letnim. Często też objawy ustępują w okresie jesienno- zimowym, kiedy to robi się sucho i chłodno.

Łupież pstry jest chorobą zakaźną, a na jego występowanie ma wpływ kilka czynników predysponujących i zwiększających ryzyko zakażenia się drożdżakami. Są to otyłość, zmiany hormonalne, klimat, nadmierna potliwość, obniżona odporność organizmu, jak również wizyty na przykład w solarium.

Czym się objawia łupież pstry?

Łupież pstry najpierw objawia się wysypką, małymi, jasnoróżowymi lub beżowymi plamkami, które później ciemnieją stając się brązowe. Wraz z rozwojem choroby, kiedy to drożdżaki się rozrastają, małe plamki zaczynają tworzyć na ciele jedno duże, brązowe przebarwienie. Jest ono dość nieestetyczne i większość pacjentów niestety odczuwa duży wstyd podczas choroby i leczenia. W okresie letnim, kiedy skóra zaczyna się opalać przebarwienie nie zmienia swego koloru, ponieważ grzyb powoduje zahamowanie wytwarzania w skórze melatoniny. Plamy stają się zatem jaśniejsze niż kolor reszty ciała. Pierwsze objawy łupieżu pstrego bardzo przypominają bielactwo, przez co, to właśnie z takim podejrzeniem pacjenci udają się do lekarza dermatologa, który wykonuje dokładną diagnostykę. W późniejszych etapach choroby zmiany skórne zaczynają się łuszczyć, ponieważ skóra w miejscach objętych chorobą jest bardzo sucha. Powodują także silne swędzenie.

Grzybica versicolor najczęściej pojawia się na skórze pleców, klatki piersiowej, ramion, karku i szyi, ale wyróżnia się także łupież pstry na twarzy i głowie.

Diagnostyka i leczenie łupieżu pstrego

Leczenie łupieżu pstrego polega na stosowaniu miejscowych medykamentów. Są to wszelkiego rodzaju mydła i szampony przeciwłupieżowe jak również żele i maści przeciwgrzybicze. Co zatem powinna w sobie zawierać skuteczna maść na łupież pstry? Przede wszystkim klotrimazol lub flukonazol. Skuteczna jest także terbinafina. Są to składniki, które pozwalają wyeliminować grzyba. Skuteczne są także siarczek selenu, pirytonian cynku, siarczan sodowy oraz roztwór glikolu propylenowego. Większość maści, żeli i środków na łupież pstry można dostać w aptece bez recepty, aczkolwiek może zaistnieć potrzeba zastosowania także dodatkowej doustnej farmakoterapii.